ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 07.12.2022
Svátek má Benjamín

Odběr novinek emailem:
Email:Soutěže ČMTO versus country soubory

10.03.2000 Švestka Štefan 21930
jak zapojit country soubory do soutěží? Úvaha z roku 1997
Zpracováno vedením Taneční Country Skupiny RYENGLE Pardubice

Zapojení country souborů (CS) do soutěží ČMTO je problematické. Z našeho pohledu jde o zařazení CS do formací se skupinami, jejichž styly jsou naprosto odlišné. Pokud jste se již nějaké soutěže v rámci ČMTO zúčastnili, dáte nám asi za pravdu, že čtverylkový tanec se od klasické polky v Plesových formacích značně liší. Rozhodování poroty je pak ztíženo faktem, že ne všichni porotci jsou dostatečně seznámeni se styly tanců typu round dance, square dance, clogging a nemohou tedy objektivně hodnotit. Je několik způsobů, jak danou situaci pojmout. Uvádíme zde tři pravděpodobné směry :

1. Vlastní (celorepubliková) vícekolová soutěž (paralela k ČMTO)

2. V rámci ČMTO vytvořit novou formaci Country tance

3. Zachovat stávající situaci

Za TCS Ryengle můžeme po pětileté zkušenosti s ČMTO říci, že z našeho hlediska je nejvýhodnější bod č.3 doplněný o jednorázové soutěže celorepublikového charakteru a nesoutěžními přehlídkami charakteru Dvorana.

Ad 1)
Vytvoření vlastní soutěže je problematické z hlediska jejího organizování. Nejen z hlediska finančního, ale hlavně z hlediska zajištění struktury organizátorů. Byla by zde možnost spolupráce s jednotlivými kluby z oblasti square a round dance a cloggingu v rámci ČR a doplnění významnějších akcí pořádaných jednotlivými kluby o oblastní či krajská kola soutěže. Potom se lze domnívat, že soutěž celorepublikového charakteru by byla objektivnější a dostatečně kvalitní a měla pro nás význam.

Ad 2)
Vytvoření v další formace v rámci ČMTO také není bez obtíží. Předpokládá totiž dostatečnou účast souborů. Toto nelze spolehlivě zajistit z vlastních zdrojů. Pokud by do takovéto formace byly zařazeny pro naplnění např. i folklórní tance, dostali bychom se do stejných problémů jako dnes - tj. k objektivnosti hodnocení. Ale zkusme zjistit zájem.

Ad 3)
Stávající situace se tedy jeví jako nejoptimálnější.
Kdo má zájem, dále ať se účastní soutěží ČMTO, ale musí počítat s jistou diskriminací. Alespoň do té doby, dokud nebudou porotci lépe znalí stylů country, square, round, line dance a cloggingu. Své choreografie je potom vhodné ladit do rázu té které formace. Najděme mezi námi skupiny, které budou ochotny uspořádat soutěž pro ostatní . Nemusí jich být mnoho, stačí tři či čtyři ročně. Vzorem nám můľe být Štětský tuplák. Nesoutěžní přehlídka Dvorany je dobrá věc, ale má jednu vadu na kráse. Po celodenním tancování jsou lidé večer unaveni a nedovedou se další dvě hodiny soustředit na předváděné choreografie. Tuto záležitost však zřejmě nelze řešit, pokud bude program akce takto bohatý.

V Pardubicích dne 16.10.97
/TCS Ryengle/

Jak jste si jistě všimli na datu, je tento dokument již poměrně starý. S tímto prohlášením jsme si dovolili poprvé vyjít na světlo boží na Dvoraně roku 1997, kde k tomuto byla vedena debata.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku