ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram



Jmeniny
Dnes je 01.11.2024
Svátek má Felix

Odběr novinek emailem:
Email:



S Jeffem o STODOLE

01.02.2000 Švestka Štefan 41034
Základní myšlenka Stodoly. Rozhovor s Jeffem Vašákem nad Stodolou před konáním prvních krajských kol.
Jeffe, kdy vlastně vznikla myšlenka uspořádat soutěž STODOLA ?

Celá myšlenka uzrávala na jaře tohoto roku. Tehdy jsem si uvědomil, že české taneční country hnutí je už potřeba povzbudit, neboť když jsem mohl srovnat například slovenské soubory v minulosti a v součastnosti, vidět různé vystoupení v zahraničí, tak jsem si řekl, že tu stagnaci, kterou jsem viděl u nás, by mohla zastavit právě taková podobná věc. Mohla by podpořit jednotlivé soubory v krajích, které tím dostanou možnost konfrontace s ostatními soubory. Dále to umoľní dozvědět se o Barče, která je mekkou country u nás v České republice. Už v květnu jsem kontaktoval některé lidi, zda by nepomohli při uspořádání krajských kol. Dali jsme si přes léto čas na rozmyšlenou a v září jsem volal p. Čecha na Barče, kterému jsem nabídl možnost uspořádat semifinálové a finálové kolo STODOLY právě na KD Barikádníků. V okamžiku těchto prvních dobrých reakcí jsem se teprve odvážil toto celé přednést Jitce Bonušové a Janu Pumprovi, kterým jsem nabídl spolupráci na celé soutěži. Tímto jsem chtěl vytvořit spojení dříve konkurenčních skupin, které by byly záštitou celé akce. Toto celé proběhlo v září, říjnu 1999.


Jak a koho napadl název Stodola ?

Původně jsem chtěl název Taporta, která by byla příbuznější. Základ slova TAPORTA - PORTA měla hned říci čtenáři či skupinám o co vlastně jde. Že jde o přehlídku nebo soutěž po vzoru Porty v nejlepších letech. Taporta měla být původně zkratka pro taneční portu, jelikož jsem přítel spíše jednoslovných názvů jako je ZOOM, CVAK, EUROCLOGG... Stodolu jsem měl schovánu jen pro případ nouze v zásobě, jelikož to je opět jednoslovné. Country se koneckonců tancovalo na mlatě a v angličtině se taktéž používá název Barns Dance čili "stodolové tance". Doufám, že nenarazíme na problém s registrací a používáním tohoto názvu.


Tys nám již naznačil, kdo stojí za pořádáním této akce, ale přesto za touto akcí stojí nějací sponzoři. Jak probíhaly jednání ?

Finanční tíhu pořádání jednotlivých krajských kol nesou jednotlivý pořadatelé, tkz. krajánci. Krajánek si tedy musí získat sponzora sám, či požádat o grant na tuto akci. Semifinále a finále leží na KD Barikádníků a panu Čechovi, který si vzal za své, že sežene finanční prostředky prostřednictvím grantu. Schvalování tohoto grantu proběhne 12. dubna. Naší další myšlenkou je sehnat sponzory na proplacení ubytování a stravování všech skupin, takže by si hradily pouze dopravu. Mediálním partnerem je časopis Folk&Country, který se svými partnery bude Stodolu propagovat. Díky tomuto časopisu bychom se měli s Jitkou objevit v dubnovém televizním vysílání v pořadu Zahrada. Folk&Country soutěž vyhlásí, bude o ní pravidelně informovat, bude představovat jednotlivé postupující skupiny a vyjde v něm velká reportáž z finálového kola.


Další otázka bude velmi zajímat taneční country skupiny, které by se hodlaly zúčastnit. Jak budou organizována jednotlivá kola, postupy, semifinále a finále ?

Stodola je celorepubliková soutěž, kdy z jednotlivých krajských kol se postupuje do semifinále a finále. Krajská kola pořádá námi pověřený krajánek přímo v daném kraji. Semifinále a finále proběhne v jeden den na Barče. V současné době již existuje návrh Soutěžního řádu, který zpracovala Jitka po naší vzájemné debatě. Tento návrh jsme postoupili krajánkům a ti by nám do 15. února měli dát své připomínky. Návrh spočívá v tom, že Stodola by měla dva Soutěžní řády. Jeden pro krajská kola a druhý pro finále a semifinále. Krajská kola by měla mít masový charakter, objevit nové taneční skupiny, dát možnost prezentovat se všem, kdežto semifinále a finále by mělo mít už kvalitativní stránku a soubory by měly mít možnost ukázat šířku svého repertoáru. Krajské kolo bude řešeno třemi soutěžními kategoriemi. Country, clogging a příbuzné taneční styly. Soubor se může prezentovat ve všech kategoriích, ale není to podmínkou. Porota bude vybírat tři nejlepší soubory, z každé kategorie jeden, a ty by měli postoupit do semifinále. V případě, že by nastala varianta, že nějaký taneční soubor vyhraje všechny kategorie, tak porota vybírá soubor na druhém místě. Porota vybere předtančení toho souboru, které podle jejich mínění je nejzajímavější a s tímto předtančením soubor postupuje do dalšího kola. Jako další variantu soutěže navrhujeme diváckou soutěž, kde pokud by dle názoru poroty nepostupoval soubor, který vybrali diváci, nastane varianta čtvrtého postupujícího souboru. Do semifinále bude z krajských kol postupovat minimálně 24 souborů, maximálně 32. Postupující soubor by se měl prezentovat v dalším kole povinně s postupujícím předtančením. Ale jelikož jsme zde chtěli již dbát na možnost prezentovat celou tvorbu, tak jsme se rozhodli umožnit toto v 10 minutách, ve kterých je započítán i postupující tanec. V semifinále se tedy již nepojede na kategorie. Do finále by mělo z 24 postoupit 5 až 8 skupin. Finále bude probíhat v rámci večerního programu v nezměněné formě. Celý Soutěžní řád je v tuto chvíli pouze v návrhu a teprve po úpravách, které dostaneme od krajánků nabyde konečné podoby.


Velmi zajímavou otázkou je řešení obsazení poroty. Budou zde delegované osoby z organizačního štábu ?

Porota by měla být minimálně tříčlenná až pětičlenná. Budeme se snažit, aby byla převaha zastoupení odborníků, ale není to podmínkou. Dále bychom chtěli buďto já, Jitka nebo Bob být přítomni na každém krajském kole. V semifinále a finále by se pak měl v porotě objevit i zástupce Folk&Country. Naše účast v porotě přinese problém s našimi skupinami (Dvorana, Caramella). Toto zřejmě vyřešíme účastí našich skupin v rámci středočeského krajského kola, kde je menší zastoupení skupin, abychom neubírali místa pražskému regionu, který je naopak zastoupen velkým počtem skupin. Co se týče přímo obsazení poroty se přikláním k názoru, ľe je hlavní, aby v ní zasedli odborníci, kteří budou přínosem.


Jsem skupina, které se tato soutěž líbí a chtěli bychom se Stodoly zúčastnit. Co máme pro to udělat ?

Podle místa bydliště by taková skupina měla kontaktovat krajánka. Tato jména budou zveřejněna na vašich stránkách, v časopisu Folk&Country, ve Cvaku, Country Roads. Měla by danému krajánkovi zatelefonovat a zeptat se, kdy bude krajské kolo probíhat, kde se bude konat, jaké jsou jeho podmínky - například startovné, stravování, ubytování. Toto by měli tedy řešit přímo krajánci a ne organizační štáb.


Co je cílem celé soutěže a co nabídne nejlepším skupinám ve finálovém kole ?

V celkové podstatě má soutěž STODOLA pomoci zdvihnout prestiž tanečních country skupin vůči novinářům, televizi a médiím jako celku. V této chvíli taneční soubor není partnerem pro média. Stodola by měla tento žánr více zpopularizovat a ukázat nové možnosti, jak takovou skupinu využít. Budeme se proto snažit, aby se nejlepší skupiny objevily na některém folkovém festivalu, který pořádá časopis Folk&Country a rýsuje se tu taktéž možnost výměnné akce se Slovenskem, kde by nejlepší skupiny ze Stodoly předvedly své umění na Dobrofestu a naopak nejlepší slovenské skupiny by se prezentovaly na Stodole. Na dalším se v současné době pracuje.


Děkuji za rozhovor



Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.









Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:



Fotogalerie u článku