5. LETNÍ ŠKOLA IRSKÝCH TANCŮ
05.05.2005
,
Švestka Štefan
,
40936
Rinceoirí Praha se jistě zlobit nebude, když tu zveřejníme informace o letní škole
5. LETNÍ ŠKOLA IRSKÝCH TANCŮ
13. - 20. srpna 2005 v Praze
pod záštitou jeho excelence velvyslance Irska v České republice
pana Josepha Hayese
Místo konání
Základní škola Jitřní 185 v Praze 4 - v Hodkovičkách.
Škola je dostupná z trasy C metra ze stanice Budějovická autobusem 121 do zastávky Na Lysinách a z Kačerova autobusem 106 do zastávky Psohlavců. Odtud ulicí V Hodkovičkách až ke škole. Škola je také dostupná z Nádraží Braník (sem lze dojet například tramvají č. 3, 17, 21) a přesednout na autobus 121 - k vystoupení použít zastávku Na Lysinách a nebo autobus 106 do zastávky Psohlavců. Do doby konání 5.LŠIT se mnohé může změnit. Každopádně z obou zastávek povedou směrovky k budově ZŠ Jitřní. (mapa - poloha 5.LŠIT vzhledem k poloze loňské LŠIT)
Program
Výuka sólového irského tance a irského stepu. To vše bude doplněno v přiměřené míře o ceilí tance ze sbírky "Třicet …" a večerním tancováním za doprovodu živé hudby. Denně budou 4 hodiny výuky .
Poslední večer bude věnován veřejnému vystoupení v pražském divadle Ponec, na jehož scéně předvedou účastníci školy taneční choreografie nacvičené v rámci školy s učiteli, dále učitelé Letní školy v sólových či jiných ukázkách a část programu vyplní pořadatelská taneční skupina Rinceoirí. Zároveň zde nabízíme možnost vystoupení uceleným skupinám , které se Letní školy zúčastní. Proto tímto vybízíme účastníky Letní školy k tomu, aby s sebou přivezli i svoje taneční kostýmy.
Novinkou letošní letní školy bude rozšíření nabízeného programu o výuku na některé hudební nástroje, které se používají v irské hudbě. K tomuto kroku nás vede skutečnost, že dosud nikde v České republice se nerealizuje hudební výuka zaměřená na irskou tradiční hudbu a na druhé straně je naopak vidět zájem řady hudebníků rozšířit si své dovednosti i o tuto oblast. Rozhodli jsme se připravit lekce zaměřené na výuku hry na housle, kytaru (irské ladění), irskou flétnu a bohrán . Výuka bude realizována ve třech hodinách denně ve skupince 5 - 9 účastníků pod vedením česko - slovenských lektorů. Účastníci hudební části budou mít možnost participovat na ostatním - zejména tanečním - dění Letní školy včetně ceilí večerů a Závěrečného večera. Záměrem je, aby přítomnost těchto účastníků byla z hudebního hlediska aktivní.
Základní požadavkem na účastníky je vlastnění příslušného nástroje. Vedení letní školy je ochotno zprostředkovat kontakt s lektorem, který by mohl být nápomocen radou při výběru či nákupu nástroje nebo jeho doplňků (např. strun atd.). Další požadavky u jednotlivých nástrojů:
Bodhrán - není třeba předchozího vzdělání, lektor bude učit všechny úrovně zájemců o výuku. Výukový program by mohl vypadat (záleží na úrovni účastníků) následovně:
historia bodhranu, významné jmena a nahrávky... , poslouchání zvuku bubnu, ladení, ochrana bubna a transport, držení nástroje při hraní, druhy tipperov, využití bodhranu v hudbě keltskej a inej, metronom, ladení, způsoby cvičení, noty - druhy, triola - polová štvrťová osminová, tempo, akcenty, dynamika, tóny bodhranu, synkopy, paradiddle, slap, dolní a horní úder, pravá ruka, použití levé ruky, slide, ráfik, trioly a jiné ozdoby, otáčení rytmu, techniky, Kerry, Roscomon, double finger, frame drum style, gruzian style, single head style, asturias style, pen style, double head style, hra rukama na rám, hra s CD, ozdoby John Joe Kellyho (FLOOK), hra s tin whistle, jig, reel, polka, hornpipe, muineira, nepravidelné taktovanie 6/4, 12/8, 9/8, 6/8, 7/8, 5/4....3/4..., kontrast tónů..., aranžovaní bodhranu v hudbě... pomlčky, session, hraní na bodran, swingování - shuffle rytm, ozdoby alá Roman Kozák, hraní prstom...
Flétna - předpokladem účasti na výuce je znalost základní hudební nauky a alespoň elementární znalost hry na zobcovou flétnu. Výukový program bude zaměřen na tvorbu melodických ozdob, jejich druhy, práce s novou skladbou. Součástí bude i technika "dýchání do flétny".
Housle - ovládání hry na housle na úrovni posledních ročníků ZUŠ. Ve výukovém programu by byl kladen důraz na - základní rytmus (důraz na správné doby), učeni se melodii z poslechu ("by ear"), základní ornamenty melodické i rytmické - cut, roll, triplet
Kytara - irské ladění: u zájemce se předpokládá hraní na kytaru v klasickém ladění doprovodným způsobem (akordy, údery pravou rukou)
Prezentace v místě konání od soboty 13. srpna od 10,00 hod. Zahájení tanečního programu v neděli 14.8. v 9,00 hod. Místo konání je třeba opustit 21. srpna do 12,00 hod .
Předběžný program:
Sobota 13. srpna
10,00 začátek presentace v místě konání, ubytování - zejména pro mimopražské účastníky
20,00 večerní ceilí na reprodukovanou hudbu V rámci tohoto tanečního večera nabízíme účastníkům, aby si připravili jednoduchý tanec a k němu hudbu, který naučí ostatní. Nemusí býti nutně irský.
Neděle 14. srpna
08,00 presentace pro zejména pražské účastníky
09,00 zahájení 5. letní školy irských tanců, představení lektorů
09,30 zahájení výuky
Pondělí 15. srpna
09,00 zahájení výuky
Úterý 16. srpna
09,00 zahájení výuky
Středa 17. srpna
09,00 Zahájení výuky
Odpoledne bude volné s možnou podvečerní návštěvou plaveckého bazénu
Čtvrtek 18. srpna
09,00 Zahájení výuky
Pátek 19. srpna
09,00 Zahájení výuky
Sobota 20. srpna
09,00 Zahájení výuky
20,00 Závěrečný večer s tanečními výstupy účastníků, živou hudbou, ukončení 5. letní školy irských tanců (v některém pražském divadle)
V případě zájmu bude program doplněn o semináře, které by byly zaměřeny na metodiku výuky irského tance , světové trendy a jiná témata na přání účastníků. Pořadatelská skupina si vyhrazuje právo na úpravu či změny v programu. Přesné programové schéma bude upřesněno po uzávěrce přihlášek. Opět počítáme v rámci odpočinkového dne s návštěvou bazénu (plavky s sebou). V průběhu akce plánujeme přítomnost kvalifikovaného maséra. Úhradu jeho služeb si hradí každý zájemce ze svých prostředků.
Taneční lektoři
Anne-Marie Cunningham TCRG - Irsko,
Kelley O´Boyle TCRG - GB,
Shane McAvinchey - povedou lekce soft a hard shoes,
Tereza Bernardová -umělecká ved. skupiny Rinceoirí -
povede lekce začátečníků.
Lektorský sbor bude v případě potřeby a zvýšení zájmu účastníků doplněn o další kvalifikované učitele.
Anne-Marie Cunningham, TCRG, se irskému tanci učila v Tyrell Academy of Dance a Kinsella School of Dance. Její taneční kariéra je vyšperkována řadou vítězství v soutěžích v irském tanci místního, národního i celosvětového významu. Posledních pět let byla členkou taneční show Riverdance, se kterou absolvovala vystoupení po celém světě. Má za sebou řadu vystoupení v televizních pořadech BBC a vystoupení na prestižních akcích po Evropě. Vedla řadu workshopů a tanečních seminářů zejména v Německu, Švýcarsku, Singapuru a Londýně. S Rinceoirí spolupracuje od ledna 2003. Svým jménem zaštiťuje účast českých tanečnic a tanečníků na mezinárodních soutěžích. V posledn9ch t5ech ro4n9c9ch sed2la v porot2 Pardubická Ryengle.
Kelley O´Boyle, TCRG, začala s irským tancem ve věku 4 let. V průběhu své taneční kariéry získala medaile na všech hlavních šampionátech včetně All Ireland, Great Britain Championships, North American Nationals. Ve svých šestnácti letech se umístila na World Championships na 16 místě. Vyhrála více jak na dvaceti šampionátech ve Velké Británii. Je plně kvalifikovanou učitelkou irských tanců a má vlastní taneční školu v Londýně, kde se věnuje převážně dětem. Škola existuje více jak šest let a na šampionátech v UK se tanečníci této školy umísťují pravidelně na předních místech. Školu navštěvuje více než 80 dětí.
Shane McAvinchey pochází z irského hrabství Tipperary. S irským tancem začal v 6 letech. V průběhu své taneční kariéry vyhrál 2x šampionát v Munsteru, jako šestý skončil na All Ireland Championship, byl třetí na English National Championship a 2x skončil jako čtvrtý na World Championship. V roce 1998 vystupoval se show Spirit of Ireland v průběhu jejího australského turné. Od roku 2000 vystupoval v show Riverdance a příležitostně se objevoval v Riverdance Flying Squad. Od června 2003 působí v mnichovské části školy Rince Tir Na Nog, jejíž zakladatelkou je Mary Sweeney.
Tereza Bernardová před svým vstupem na irskou taneční scénu se věnovala výrazovém tanci a klasickému stepu. Irskému tanci se věnuje od roku 1998 v Rinceoirí a od roku 2001 je s roční přestávkou uměleckou vedoucí Rinceoirí. V irských tancích se zdokonalovala pod vedením tanečních lektorů Mary Sweeney TCRG, Anne-Marie Cunningham TCRG, Sean Kilkenny TCRG, při svých návštěvách Willie Clancy Summer School v irském Miltown Malbay navštěvovala lekce Mick Mulkerrina a Margaret Wray V předchozím roce se zdokonalovala v irském tanci pod vedením Lisy Delaney TCRG v Londýně. Vedle seminářů v České republice vyučovala na Slovensku, v Polsku a Německu. Choreograficky výrazně ovlivnila repertoár Rinceoirí a podílela se na přípravě divadelních inscenací irských autorů v Divadle V Celetné a Slezském divadle v Opavě.
Hudební lektoři
Roman Kozák je kapelníkem a hráčem na bodhrán (a další "bouchátka") slovenské skupiny Keltieg, které je vlastní tradiční repertoár keltských národů Evropy Irsko nevyjímaje. Na bicí nástroje hraje od třinácti let a od té doby si zahrál již s takovými hudebními tělesy jako jsou Luar Na Lubre, Corquieu, Flook, Capercaillie a další. S Keltiegem natočil dvě CD a na několika dalších se podílel. Vlastní asi největší sbírku kvalitních funkčních bodhránů v našem okolí.
Dan Malczyk je v současné době houslistou Dún an Doras, nejstarší kapely v Čechách, která téměř výhradně má ve svém repertoáru irskou tradiční hudbu (i když mnohdy v netradičním pojetí). Dan se specializuje na irskou hudbu již od roku 1997. V letech 1999 a 2000 působil v kapele Dalua. V rámci své koncentrace na irskou hudbu každoročně navštěvuje v Irsku letní kurzy a školy a působí zde jako sessionový hráč.
Marek Zienert je kapelníkem skupiny Shannon, která se orientuje na tradiční irský repertoár. Ve skupině hraje hlavně na čtyřstrunné banjo a buzuki. Ovládá však i další strunné nástroje, které se v irské hudbě používají (kytara - irské ladění, mandolína). Na kytaru hraje od osmi let a za tu dobu vystřídal řadu kapel různého zaměření. V minulosti studoval hru na kytaru a hudební nauku na škole Come To Jam a věnoval se moderní country a jazzu. Je samoukem s nevšední pílí. Osvojil si styl skvělého kytaristy Johna Doyla, podle jehož školy se učil.
Martin Penič je v současné době flétnista skupiny Shannon. Na flétnu začal hrát již ve 4 letech a návštěva hudební školy mu vydržela až do plnoletosti. Po Evropě vystupoval s hudebním souborem Vycpálkovci. Prošel skupinou Fiannan (s ní natočil 3 CD) a se skupinou Shannon 1 CD. V roce 2002 se zúčastnil W.Clancy Summer School v Miltown Malbay a byl hodnocen jako nejlepší účastník - hráč na flétnu. Vedle toho, že ovládá všechny druhy fléten, hraje na saxofon a učí se na irské loketní dudy.
Ubytování
V tělocvičně školy, případně ve třídách ve vlastních lůžkovinách za cenu 40,- Kč/noc. V případě zájmu je možno zajistit ubytování ve stanu v kempu, případně v hotelu (vše v blízkém okolí místa konání). Požadavek na jiné ubytování než v tělocvičně je třeba objednat .
Stravování
Z vlastních zdrojů, v místě konání bude možno si připravit teplý nápoj (samovarná konvice, plynový vařič). V okolí je několik supermarketů a restaurace .
Cena
Taneční lekce: s ohledem na zahraniční lektory a bohatý výukový a doprovodný program je stanovena pro pokročilejší tanečníky (ti, kteří budou navštěvovat lekce zahraničních lektorů) ve výši 3.000,- Kč, pro úplné začátečníky je cena 1.800,- Kč . V této ceně je obsaženo cca 26 hodin tanečního výukového programu a taneční večery s živou i reprodukovanou hudbou, doprovodné programy (promítání videonahrávek, seminář), návštěva plaveckého bazénu a pitná voda (chlazená).
Hudební lekce: výuka se bude konat 7 dní v týdnu po třech hodinách. Cena tohoto programu je 2.000,- Kč .
Přihlášky a placení
Tanečníci: Uzávěrka přihlášek je 30.06.2005. Přihlášku můžete poslat emailem (formulářem) i poštou. Současně s přihláškou složte zálohu 1.500,- Kč na účet číslo 159562937/0300 (Název účtu: Václav Bernard, banka: ČSOB, Na Příkopě 14, 110 00 Praha 1, SWIFT CEKOCZPP) a jako variabilní číslo uveďte své rodné číslo. Případně můžete poslat požadovanou částku složenkou na adresu Rinceoirí. Zbylou částku je třeba doplatit do 31.7.2005 stejným způsobem. Přihlášení po 30. červnu 2005 platí již celou částku ve výši 3.200,- Kč
Hudebníci: Uzávěrka přihlášek je 30.06.2005. Přihlášku můžete poslat emailem (formulářem) i poštou. Současně s přihláškou složte zálohu 1.000,- Kč na účet číslo 159562937/0300 (Název účtu: Václav Bernard, banka: ČSOB, Na Příkopě 14, 110 00 Praha 1, SWIFT CEKOCZPP)a jako variabilní číslo uveďte své rodné číslo. Případně můžete poslat požadovanou částku složenkou na adresu Rinceoirí. Zbylou částku je třeba doplatit do 31.7.2005 stejným způsobem. Výuka na hudební nástroj se uskuteční v případě, že se sejde na jeden hudební nástroj nejméně pět zájemců o výuku. V případě, že by se takový počet nesešel, bude výuka na příslušný nástroj odvolána a zaplacené peníze budou v plné výši vráceny plátci. Zájemci budou informováni pouze o tom, kdyby došlo ke zrušení výuky.
Pro taneční skupiny
Tanečním skupinám bude umožněno presentovat svoji skupinu propagačními materiály (fotografie, plakáty atd.) ve vestibulu školy, kde se bude letní škola konat. Tanečním skupinám nebo jejich částem nabízíme možnost podílet se svým vystoupením na Závěrečném vystoupení v divadle Ponec 20.8. večer. Prosím tímto skupiny, aby předběžně vyjádřili svůj zájem a případný rozsah vystoupení (čas, počet tančících).
Online přihláška na letní školu na stránkách: Rinceoirí Praha
|