ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 18.05.2024
Svátek má Nataša

Odběr novinek emailem:
Email:Dancing Club Kolín oslavil 5.let

11.03.2004 Švestka Štefan 23385
Dancing Club Kolín u příležitosti 5.let od založení přepracoval a zaktualizoval své internetové stránky a zve country tanečníky k jejich návštěvě.
Největším dárkem byl celostránkový článek o skupině v časopise Western Wordu (březnové číslo,str 32). Jak sám redaktor Slavomil Janov tvrdí, Dancing Club Kolín je taková malá rarita. Jsou totiž zaregistrovaní pod Českou tábornickou unií, která sdružuje hlavně trampi a milovníky pobytu v přírodě. Taneční skupina "nezapadá" do jejich hlavní náplně - přesto je vzali za "své". Proto se začtěte do již zmiňovaného článku.

Když tančí trampové… aneb 5.let Dancing Clubu Kolín

Představa mnohých, že „pravým“ trampem je pouze vandrák oblečený v maskáčích a s tornou na zádech, vezme určitě za své, pokud potkají tanečníky z Dancing Clubu Kolín.

„Náš soubor vznikl 1. března 1999 z účastníků tanečních kurzů Bohuslava Matiáše z Kolína z roku 1998 a z několika bývalých členů místní taneční country skupiny Cumballe. V počátcích jsme tančili jen klasické a moderní country tance. Už měsíc po založení skupiny jsme měli první vystoupení,“ zavzpomínal na „ dávní začátky“ před letošním pětiletým jubileem Dancing Clubu Kolín jeho vedoucí Martin Štulla. „Country tance jsou v klubu i nadále prioritou, ale vloni na podzim začala část členů souboru připravovat také choreografie disco dance. Zároveň jsme do souboru přibrali několik zájemců o breake dance a máme i vlastního moderátora,“ doplňuje Martin informace o žhavé novinky ze současnosti klubu.

Co však mají tanečníci z Kolína společného s trampy? Odpověď je prostá: Klub je zaregistrován v České tábornické unii a podle stanov tohoto sdružení má oficiální statut „trampské osady“!

„Pic kozu do vazu!“ ozve se zajisté po přečtení předchozích řádků zástup ortodoxních zastánců klasického trampingu. Jenomže ruku na srdce: Není takové uznání „ ryzosti“ hnutí (které se ostatně nepovedlo žádnému režimu sešněrovat do svěrací kazajky) jen zkostnatělou snahou trampského mravokárce o potírání všeho, co se jim vinou klapek na očích nevejde do zorného úhlu pohledu? Vzpomeňme jen na počátku 60.let, kdy i bratři Ryvolovi a skupina Nobles byli staromilci kritizováni, že to, co hrají a zpívají není trampská píseň…

Ale zpět do současnosti a k trampským tanečníkům z města Františka Kmocha. „Věkové rozpětí našich členů je 14 až 25 let, ale rádi mezi sebou uvítáme i starší zájemce,“ pokračuje „šerif osady“ Martin Štulla. „Jedinou podmínkou vstupu do klubu je zájem o činnost a alespoň základní taneční průprava.“

Soubor zpestřuje svými vystoupeními programy plesů,country bálů i jiných kulturních akcí nejen na domácím plácku. Kolínští předvedli své umění na Bambiriádě i veletrhu hraček v Praze, tancovali na akci Mašinka. Do „kolébky“ zrodu klubu zavítali opět při vystoupení na závěrečném věnečku jednoho z kolínských tanečních kurzů. Zúčastnili se také mezinárodního tanečního HIS country festivalu na Šiklově mlýně, přehlídky Pardubická Ryengle i celorepublikové soutěže Stodola. Vloni sklidili úspěch za svůj program pro účastníky společného mistrovství České a Slovenské republiky v rýžování zlata na Kocábě.

„Za pět let činnosti máme za sebou už 150 vystoupení. K naší činnosti patří i výuka country tanců. Zájemcům o naše vystoupení však nabízíme i ukázky pistolnického žonglování nebo práskání bičem. To vše je ostatně k vidění na nejednom osadním potlachu. Jen nevím, jestli už nezi trampi pronikly disco dance. Nikomu to samozřejmě nenutíme, ale když bude o naše vystoupení mezi trampy zájem, rádi jim ukážeme, co umíme,“ usmívá se na závěr Martin Štulla.

Inu, tramping třetího tisíciletí vykročil také po zcela netradičních stezkách. Ale proč ne?Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku