ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 21.05.2024
Svátek má Monika

Odběr novinek emailem:
Email:Riverdance

03.12.2003 Švestka Štefan 46877
vývoj projektu Riverdance
U zrodu projektu Riverdance stál irský rodák a choreograf Michael Flatley. První vystoupení se odehrálo na mezinárodní soutěži Eurovize v roce 1994 a přestože mělo délku pouhých 7 minut, vidělo jej díky možnosti satelitního přenosu okolo 300 mil. diváků. Irsko, které se tímto vystoupením prezentovalo, celou soutěž vyhrálo a diváci nemohli zapomenout na program plný instrumentální hudby a zpěvu. Ohlasy publika byly tak vřelé, že se Riverdance rozhodli vydat video a singl. Tým připravil i speciální dvouhodinový program, se kterým odstartoval svou úspěšnou kariéru.

Celý projekt se skládá z tanečníků, choreografů a sboru. Hudbu si členové Riverdance, na rozdíl od většiny podobných programů, skládají sami. Svému programu, který vychází z tradičních irských tanců a hudby, se v začátcích snažili dodat mezinárodní srozumitelnosti. To vedlo k najmutí umělců z celého světa. Jednalo se například o tanečníky flamenga ze Španělska, maďarského hudebního skladatele, gospelový sbor z Atlanty nebo ruské lidové tanečníky. Nový program byl divákům představen v Dublinu v roce 1995 a vystoupení byla po celou dobu svého uvedení totálně vyprodaná. Program byl také zaznamenán na video a titul se okamžitě stal nejprodávanějším v celém Irsku. Od té doby se úspěch jen zvyšoval. Aby Riverdance mohli uspokojit silnou poptávku nejenom promotérů ale i veřejnosti, byli autoři nuceni vytvořit dvě skupiny, které měly identický program. Jedná se o The Liffey, kteří vystupují po celé Evropě a Asii a The Boyne, kteří se naopak se věnují vystupování v Severní Americe. Úspěšné bylo i účinkování na Brodwayi, kde Riverdance sklízeli ovace celých 6 měsíců.

V roce 1996 odchází jeden z původních členů Michael Flatley a zakládá LORD OF THE DANCE. V současnosti má The Lifey ve svých řadách 92 umělců, kteří pocházejí z Irska, Skotska, Severního Irska, Walesu, Anglie, Ruska, USA, Kanady, Španělska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Austrálie. Do České Republiky přijíždějí Riverdance poprvé a publikum se může těšit na dvě exkluzivní vystoupení plné tradičních irských tanců, ale i prvků z kultur zemí celého světa. Více informací naleznete na www.riverdance.comKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku