ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 06.12.2023
Svátek má Mikuláš

Odběr novinek emailem:
Email:Zhodnocení doposud konaných ročníků

20.11.2002 Švestka Štefan 25404
festivalu Pardubická Ryengle 1999, 2000 a 2001

Hodnocení tří ročníků festivalu Pardubická Ryengle (ročníky 99 – 01)

Festival Pardubická Ryengle je mezinárodní soutěžní přehlídkou country tanců – v současné době největší svým rozsahem v ČR. Festival má dva soutěžní dny, během kterých se soutěží ve dvou nejoblíbenějších stylech tanců řadících se do rodiny country tanců. V sobotu jsou to dětské a dospělá kategorie čistých country tanců a v neděli soutěž v irských tancích. Festival je jedinečnou možností shlédnutí celé české country taneční scény.

Ročník 1999
Startovní „nultý“ ročník 1999, který odstartoval tradici tanečních country soutěží na nejvyšší úrovni u nás v České republice, se konal za účasti 29 souborů ze Slovenska i Čech. Ve třech věkových kategoriích zde startovalo na 50 choreografií v kterých účinkovalo cca 450 tanečníků a tehdy se ukázala volba pořádání této akce jako správná.

Ročník 2000
K původnímu country tento ročník pojal pod svá křídla i soutěž v Irských tancích a rozšířil tak soutěž na celý víkend. Nárůst byl patrný i u soutěžících. Přijelo 44 souborů a celkový počet choreografií se zastavil na čísle 58 s počtem tanečníků cca 550. Akci se poprvé dostalo do větší pozornosti médií a taktéž byl poskytnut grant od Ministerstva Kultury ČR.

Ročník 2001
V zatím posledním ročníku došlo opět k rozšíření počtu účastníků a akce tak potvrdila své výsadní postavení ve svém stylu nejen v ČR, ale i na Slovensku. Celkem 48 souborů přihlásilo do obou soutěžních dnů (sobota country tance, neděle irské tance) celkem 83! choreografií. Že celá akce má svůj význam i po stránce organizační dokládá následující počet účastníků v tomto ročníku – dohromady 757 účastníků tohoto festivalu.Festival nebyl jen soutěží, ale při sobotním večerním country bálu byl taktéž setkáním všech vedoucích tanečních country souborů i jejich členů. Ve večerním programu jsou předvedeny ukázky, které většina z přítomných nemá možnost vidět či zrealizovat.

Navíc při tanečních seminářích pořádaných v rámci festivalu předávali nejzkušenější lektoři od nás i ze Slovenska, své praktické znalosti všem zájemcům.


Všechny festivaly byly pořádány za laskavé finanční a materiální pomoci Magistrátu města Pardubic, KD Dubina a konsorciu firem Hramat Group Pardubice. U dvou posledních ročníků se finančně podílelo Ministerstvo kultury ČR.


Ing. Vladimír Žváček
ředitel festivaluKomentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka