ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram



Jmeniny
Dnes je 31.10.2024
Svátek má Štěpánka

Odběr novinek emailem:
Email:



Kdo se bojí nesmí do lesa?

23.10.2001 Švestka Štefan 29013
jak je to vlastně s tím setkáváním tanečních country skupin?
V současné době existuje u nás v České republice (ale neradno stahovat jen na nás, ale i u našich východních sousedů je tomu tak) jen málo akcí na kterých se mohou taneční country skupiny sejít a porovnat svoji současnou tvorbu, díky čemuž mohou dále výkonostně růst a nabírat nové zkušenosti. Tyto akce mají povětšinou ve svém názvu festival a setkání skupin se dělí do skupin na soutěžní a nesoutěžní. Pak se dá ještě dělit věkově a stylově, ale to už není podstatné. Podstatnější je otázka, zda pro taneční skupiny není lepší (a zvláště pro taneční skupiny, které chtějí country světu ukázat, že existují) na takový festival přihlásit i choreografii, která nemá na tu nejužší špičku v daném stylu.

Konkrétně mohu popsat případ našeho festivalu, kde v minulých ročnících se přesunulo hlavní těžiště choreografií z Hlavní věkové kategorie do Dětské, přestože naše soutěž je určena převážně dospělým skupinám a nechceme nikterak konkurovat soutěži Otevřené Mistrovství ČR v country tancích pro dětské taneční skupiny. V dětské kategorii přírůst choreografií připisuji hlavně tomu, že skutečně se vedoucí nebojí ukázat se svým souborem na takovýchto akcích. Je možná pravda, že dětským skupinám se zatleská v každém případě a to i tehdy, když nějací malí tanečníci zapomenou část choreografie...

V Hlavní kategorii se objevuje zajímavý rys, který říká skupinám: "Pozor, to je kvalitní soutěž (přehlídka/festival) a tam musíme jen být úspěšný nebo tam nejet radši vůbec!" Možná Vám ani nemusím říkat, že takové myšlenky jsou naprosto scestné a neodpovídají tomu, že právě na takovéto akci se mohou taneční soubory ukázat. To ještě trochu opomíjím podstatnou věc a to, že akcí pro dospělé soubory sice přibývá, ale stále velmi pomalu. A proč by vlastně měly být pořádány ve větší míře, když se tam stejně nepřihlásí odpovídající množství souborů? Proč jsme ještě všichni nezaregistrovali, že je tu jakýsi kalendář akcí, které si nemají konkurovat, ale naopak umožnit častější setkávání vedoucích a tanečníků než-li jednou, dvakrát do roka?

Můžete si říci, že zrovna náš festival nedostatkem účastníků netrpí a budete mít jistě pravdu. Přesto mne současný trend znepokojuje. Již několik let zde funguje velmi dobře síť dětských tanečních country skupin, která by mohla být velmi dobrou výchozí pozicí pro naše dospělé taneční soubory. Přesto bych řekl, až na světlé výjimky, nenacházíme odezvu ve větším počtu tanečníků právě v dospělé kategorii.

Tady možná pramení důvod, proč například dospělé soubory se hlásí na přehlídky, festivaly a soutěže v menším a menším počtu. Nebojme se proto ukázat, že existujeme. I díky tomu se může stát, že k Vám přijdou nováčkové, kteří doposud o Vás neslyšeli...

Nejbližší příležitost, kdy si můžeme dokázat, že tomu zase až tak není, je festival Pardubická Ryengle 2001, která má pro všechny skupiny ty nejpříznivější podmínky. Dalo by se říci, že největší částku, kterou musíte vnést do této akce, jsou peníze za dopravu. Navíc se při této akci sejdou všichni, kterým není lhostejná další významná taneční akce - Stodola.



Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.









Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka