ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 28.09.2023
Svátek má Státní svátek

Odběr novinek emailem:
Email:Nejvíce vavřínů do Pardubic

03.04.2001 Švestka Štefan 23230
Roudnický pohár
Pravidelný čtenář našich stránek ví, že se 31. března 2001 konala v Roudnici nad Labem soutěž pro taneční country soubory s názvem Roudnický pohár 2001.

Soutěž se letos rozrostla o taneční kolektivy do 15 let. Dětské soubory v naprosté většině dovezly dospělé soubory a zde můžeme předložit jejich jmenný seznam:

Kočovníci Pardubice
Liščata Brno
Liščátka Brno
Tornádo Praha


Celkem 7. choreografií soutěžilo v kategorii do 15 let o nádherné ceny, které připravil spolu s Kulturním zařízením, kde celá soutěž probíhala, Tomáš Mikulský.

V kategorii nad 15 let byla konkurence mezi soubory o jednu choreografii větší a je jen škoda, že Quadrilla nemohla pro nemoc několika svých členů na soutěž přijet... Brněnský region však dobře zastoupila další skupina Virginia Brno, ale o tom všem postupně. Začněme výčtem startujících kolektivů v kategorii nad 15 let:

Gejzír Praha
Kolaloka Praha
TCS Rebels Písek
TCS Ryengle Pardubice
Virginia Brno

Soutěž proběhla v obou věkových kategoriích dvoukolovým systémem za použití systému skating (trojdimenzionální způsob hodnocení choreografií s udílením křížků na postup do dalšího kola).

Jako první parket prověřila mladší část tanečníků, z jejichž celkového počtu se do druhého finálového kola probojovalo 5 choreografií. V hlavní kategorii pak z celkového počtu osmi tanců postupovalo šest.

Do druhého kola se v mladší kategorie probojoval soubor Kočovníci Pardubice s oběma tanci (Cross Dance, Důkaz odvahy), Liščata Brno s Vazounem Billem a bicyklem, Tornádo s tancem Hopík a nakonec i Liščátka Brno a jejich Kolotoč. V konečném pořadí po druhém finálovém kole se z třetího místa radoval soubor Liščátka Brno, druhé místo získal soubor Tornádo Praha a první místo si z Roudnice odvezl soubor Kočovníci Pardubice s tancem Cross Dance.

V hlavní kategorii se ve finálovém kole ukázal soubor Gejzír Praha s tanci Jesuscita jinak a Tancem mládnem, soubor TCS Rebels Písek s tancem Férovka, TCS Ryengle Pardubice s tanci Námořníci a Mountain Dance a konečně i Virginia Brno s tancem Crazy Eight.

Třetím místem se v Roudnici může pyšnit choreografie Námořníci. Druhé místo získala za svojí nápaditou choreografii Crazy Eight již zmíněná Virginia Brno, která tímto dokazuje taneční růst z festivalu Pardubická Ryengle 2000. První místo si odváží choreografie Mountain Dance od TCS Ryengle Pardubice.

Konečné pořadí v kategorii do 15 let:

 • 1. Kočovníci Pardubice - Cross Dance
 • 2. Tornádo Praha - Hopík
 • 3. Liščátka Brno - Kolotoč
 • 4. Kočovníci Pardubice - Důkaz odvahy
 • 5. Liščata Brno - Vazoun Bill a bicykl
 • 6. Liščata Brno - Čarodějky
 • 7. Tornádo Praha - Zlatokop Tom


Konečné pořadí v kategorii nad 15 let:

 • 1. TCS Ryengle Pardubice - Mountain Dance
 • 2. Virginia Brno - Crazy Eight
 • 3. TCS Ryengle Pardubice - Námořníci
 • 4. Gejzír Praha - Jesuscita jinak
 • 5. TSC Rebels Písek - Férovka
 • 6. Gejzír Praha - Tancem mládnem
 • 7. Virginia Brno - Jak to doopravdy bylo s Babinským
 • 8. Kolaloka Praha - Limonádový Joe


Závěrem bych rád shrnul vlastním komentářem celou soutěž. Slušně připravená soutěž se díky dobrému obsazení a rozšířením o dětskou kategorii stala zajímavou soutěží, která by se měla dostat do kalendáře každého souboru, který chce porovnat své síly s ostatními soubory. Opět nás lehce udivuje malé obsazení skupin z oblasti blízké Roudnici. Do této kategorie bych zařadil i Prahu, která je od Roudnice jen malý kousek po dálnici...

Sál, který by pro větší počet souborů již přestal vyhovovat, bude pro příští ročník vyměněn za sportovní halu a tím se dostane ke slovu i lepší prostředí pro potencionální diváky. Je vidět, že Tomáš Mikulský se snaží na soutěži stále pracovat a zlepšovat a uvidíme, co se mu podaří vymyslet a uskutečnit pro další ročník, který je naplánován na 6. dubna 2002.

Vlastní soutěži hodně prospěla účast souboru Virginia Brno, protože s ní přijely i dva dětské soubory a proto si zaslouží minimálně zvláštní uznání za početnou výpravu, která však neskončila jen účastí, ale zapsala se v obou kategoriích přímo na stupně vítězů. Dle jejich vyjádření se jim podařilo na této soutěži dosáhnout svých vytčených cílů a odjížděli domů spokojeni.

Taktéž Gejzír Praha přivezl své malé následovníky a ti se pak odvděčili svým druhým místem. Samotný Gejzír v hlavní kategorii získal nepopulární bramborovou příčku za Jesuscitu trochu jinak. Choregrafii Tancem mládnem, která si odbyla soutěžní premiéru na PR2000, se už tolik nedařilo.

Pro všechny soutěžící byla vlastně jedinou neznámou skupina TCS Rebels Písek, která se seskupila kolem bývalé vedoucí Louisiany Štěpánky Hrubcové. Skupina se věnuje cloggingu a první soutěžní krůček si odbyla právě na Roudnickém Poháru 2001. Sám jsem však díky tanečním povinnostem jejich choreografii Férovka neviděl a proto se těším na videozáznam z celé soutěže.

Předposlední soutěžící Kolaloka Praha přijela se staronovou choreografií Limonádový Joe a dle jejich vyjádření má i tento soubor problémy s velkou marodkou... inu začíná jaro a členové shodně ve všech souborech se nám v ještě nepříliš hezkém počasí rozlítavají po krásech naší vlasti.

Roudnice 2001 je za námi a před námi se už rýsují další akce jako Lomnice nad Popelkou, Štětí, Tábor a další akce, které si rozhodně zaslouží Vaší pozornosti. V létě pak Šiklův mlýn a jeho HIS Dance festival a letošní irský taneční hit Siamsa - choreografie pro 64 tanečníků. O tom všem se dozvíte na našich stránkách.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku