ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 02.10.2023
Svátek má Olívie/Oliver

Odběr novinek emailem:
Email:Zamyšlení nad country skupinou

18.01.2001 Švestka Štefan 15937
jak vypadá taková normální country skupina?
Přemýšlel jsem při jízdě v autě, jak nazvat tento článek tak, aby byl smysluplný a odrážel to, co vám tím chci napsat. Nechci napsat nějak vážnou věc a nechci napsat ani nic legračního. Chci napsat článek k zamyšlení, ale i k pobavení a odreagování. Cítím se jako chytrá horákyně, která má přijet, nepřijet.... tu pohádku určitě znáte. Nakonec to zkusím s tímto názvem:


Prototyp současné taneční country skupiny


Nebudu se pouštět do definice country souboru, to je velmi slušně popsáno v jiném příspěvku od erudovanějšího autora. Zkusím zde popsat, co asi tak dělá normální taneční country skupina. Od čeho začít? Třeba od vedení.

Taková normální taneční country skupina bude mít tak 2-3 človíčky, kteří jsou pro soubor udělat první poslední na úkor svého volného času, partnerů atd. Ti jsou pak většinou bráni jako vedoucí dané skupiny. Dále se mohou dělit na úkony, které vykonávají - jeden se třeba stará o choreografie, jiný pro skupinu dělá technické zabezpečení, další ji zastupuje...atd. Pak tu jsou neméně důležití členové, kteří dělají vše co je potřeba a no ci ti první už nestačí. Na všech a hlavně na počtu těchto lidí závisí rozvoj souboru.

Normální taneční soubor mívá tak 30-40 vystoupení ročně a může si na nich vydělat až na sadu nového oblečení na novou sezonu. Má ve svém repertoáru okolo 15 tanců (něco původní a něco převzaté tvorby) a její členové vedou jednu až dvě dětské taneční přípravky. Tento taneční soubor se už většinou neschovává v ústraní a navštěvuje nejrůznější akce a semináře Dvorany, Caramelly. Pokud je soubor již otrkán, tak se zúčastňuje i soutěží, kterých v poslední době přibývá.

Normální taneční country soubor má zhruba okolo 15-20 členů, kteří dochází zpravidla nepravidelně a největší problém nastává na jaře, když se děvčatům i chlapcům zapálí lýtka. Soubor pak musí zhruba jednou za dva roky sehnat nové členy a z nich znovu opět udělat tanečníky k obrazu svému. Zapomněl jsem dodat, že povětšinou skupina trpí nedostatkem kluků.

Přestože jsem na začátku slíbil, že do stylů nezabřednu, tak si to dovolím porušit, protože takový normální country soubor se zabývá klasickým country, umí základy squaru, trošku roundu, část členů se věnuje intenzivně cloggingu. Ve svém repertoáru by našel i nějaká mexická předtančení a z moderního country. Skupinka členů se teď dle nejnovějších modních vlivů zbláznila do Michaela Flatleyho a část mu nemůže přijít na jméno a uznává jediného boha jménem Colin.

Ve svých šatnících nalezne taneční soubor až čtyři kolekce šatů, které používá k různým stylům tance. Taneční soubor se ročně pokusí uspořádat jeden až tři country bály za plesovou sezonu. V poslední době jim však času moc nezbývá, protože se většinou v době plesů soustředí. A to dělá asi tak pětkrát ročně i s výjezdem mimo obec, kde má své působiště a asi tak pětkrát v sále, kde normálně trénuje, mimo dobu klasického tréninku.

Možná si budete říkat, co chtěl asi autor tímto článkem říci. Možná nic, možná si chce jen potvrdit, že takto skutečně onen prototyp taneční country skupiny asi vypadá. Možná bude rád, že mu odepíšete, že to tak opravdu není a že většina problémů se vás vůbec netýká a jste na tom dvakrát lépe než je tu popsáno. V každém případě rádi uslyšíme, co tu chybí a co je špatně a co je pravda. Nakonec, proč bychom třeba po Novém roce nemohli napsat, co takový skutečný prototyp tanečního country souboru dělá, čím se zabývá, co ho zajímá a jaké má problémy ? Tento prototyp taneční country skupiny se neváže jen na naši republiku. Diskuze je otevřena opravdu každému.Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku