ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 18.06.2024
Svátek má Milan

Odběr novinek emailem:
Email:Gaelforce dance: v listopadu 2008 v Praze a v Brně!

27.03.2008 Švestka Štefan 29663
Ferrari irského tance ve světě, 4. a 5. listopadu je diváci uvidí v Praze a Brně

Každý detail uměleckého projevu Gaelforce Dance je žívě, způsobuje výjimečnost a odlišnost od často srovnávaných Lord of the Dance nebo Riverdance!

Živý zvuk stepování během vystoupení zesilují použivaním minimikrofonů!

Dvacetiminutové ovace stojícího publika!

Početné množství irských imigrantů v Austrálii, postrádajících svou rodnou zem, intenzivně zachovávali rodinné tradice, ke kterým patří mimo jiné i irský tanec. Především tento aspekt přispěl vzniku tanečního seskupení, kterému od počátku až dodnes „velí” Michael Durkan, irský hudebník a skladatel, jehož zkušenosti pramení i ze spolupráce s další irskou taneční formací Riverdance.

První mezinárodní vystoupení souboru v červenci roku 1998, na Novém Zélandu vyvolalo dvacetiminutové ovace stojícího publika. Další show byly stejně úspěšné, provedené s naprostou přesností, a co je nejduležitější – úplně živě. Média nazývají Gaelforce Dance „Ferrari irského tance ve světě” a jako jedinou skupinu, která tančí, stepuje, zpívá a hraje živě.

Manager souboru Frank Elwin nikdy nepodlehl nátlakům veřejnosti, aby stepování bylo nahrazeno předem vytvořenou nahrávkou a jak se později ukázalo, rozhodnutí bylo velice správné. Fakt, že každý detail uměleckého projevu Gaelforce Dance je živě, způsobuje výjimečnost a odlišnost od často srovnávaných Lord of the Dance nebo Riverdance.

V roce 1999 se ke skupině připojil choreograf Richard Griffin. Na otázku o rozdílech mezi Gaelforce Dance, Riverdance a Lord of the Dance, Griffin říká: “Snažíme se být odlišní. Jsme více divadelní a praktikujeme politiku vystupování živě. Diváci jdou do divadla právě proto, aby shlédli představení živě a my jim dáváme, co očekávají.”

Gaelforce Dance je více muzikálem než folkloristickou show a obsahuje moderní popové prvky, klasický balet, ale především skvělé ukázky stepařského umění. To vše doprovází v pozadí melodická a živelná irská hudba, plná houslových a kytarových virtuosit, fléten a akordeonů. Nepostradatelnou součástí živého vystoupení jsou i zpívané písně v duchu tvorby zpěvačky Enyi.

Dnes tvoří Gaelforce Dance kolem 30 tanečníků, 4 hudebníků a jedné zpěvačky. Někteří tanečníci během přadstavení také hrají na hudební nástroje.

Irský tanec je velice složité umění. Kvalitnímu irskému tanci nestačí jen velký talent a průvodce s nakreslenými kroky, napodobovat tanečníky z televizních pořadů nebo se zapsat na intenzivní taneční kurz. Dobrý tanečník obětuje většinu svého času trénování přesnosti pohybů a tanečních kroků a právě takoví tanečníci tvoří soubor Gaelforce Dance. Většina jeho členů tančí až 15 let, začínali už ve věku pěti let. James Devine, sólový tanečník a choreograf Gaelforce Dance a světový šampión, je nejrychlejším tanečníkem zapsaným v Guinnessově knize rekordů (38 úderů o podložku za sekundu).

Gaelforce Dance dávají tanci a cvičení téměř všechen volný čas a nezastaví je ani bolest, kterou často cítí. Na otázku, zda nemají potíže s nohama, se tanečníci Gaelforce Dance jen usmívají. Zhmožděniny jsou pro ně běžné. Někteří za sebou mají i chirurgický zákrok. Proto soubor považuje za nezbytné vozit si sebou na turné celou svou podlahu! Tato speciální podlaha je složena ze tří vrstev. Vrstva gumy a dvě vrstvy překližek. Podlaha je bezpečná a snižuje úrazy nohou, jimž jsou vystaveny velice často a zároveň zdůrazňuje zvuk stepování.

Živé provedení nepostrádá lehkost, pohodu a výjimečně vydařenou hru světel, která mění divadelní představení ve velkou a pestrobarevnou šťavnatou podívanou. Výborní sóloví tanečníci a sehraný taneční soubor podtrhují jedinečný zážitek, ke kterému se budete chtít neustále vracet.

Zatímco taneční čísla Riverdance a Lord of the Dance vyžadují maximum energie, síly a důrazu, Gaelforce Dance se tím netrápí a ve svém projevu se soustředí na divadelnost.

Gaelforce Dance (Síla galského tance) vypráví příběh dvou bratrů Lorcana a Cuana, kteří jsou naprosto odlišní, jako voda a oheň, ale přesto se zamilují do jedné dívky Aisling. Konflikt se opírá o klasický shakespearovský milostný příběh, ve kterém se proplétá vášeň se žárlivostí a tragédie.

Fantastické představení nadchne jak milovníky irské a keltské hudby plné mystického kouzla a romantiky irské přírody, tak příznivce divadelního tance a především stepu.

Ohlasy tisku:
„Ovace stojícího publika po každé show”
The New York Times

„ Vystoupení je rozhodně jedna z největších show. Hudebníci zvedají publikum ze sedadel. Bravurní představení je neocenitelné hodnoty.” The Los Angeles Times

„ Gaelforce Dance, na dvouhodinovou show se schromáždilo až milion diváků. Media nazývají Gaelforce Dance Ferrari irského tance ve světě.”
Independent

4. listopadu 2008 Praha Kongresové centrum a
5. listopadu 2008 Brno Hala Rondo
Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku