ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona Instagram



Jmeniny
Dnes je 18.04.2024
Svátek má Valérie

Odběr novinek emailem:
Email:



Klíšťata útočí, jenže není dost vakcíny

24.05.2007 Švestka Štefan 30489
zveřejňujeme zde inforamce o kl획atech, které jsou v létě velkým strašákem. Za získání materiálů děkuji Leničce Brandové. Článek je poskládán z více internetových zdrojů. Pro úplnost je uveden datum v hlavičce uveřejnění infromace.
13. března 2007 9:19, MF Dnes
"Nemáme, zkuste se zeptat za týden." Tuto odpověď si vyslechne většina lidí, kteří v Česku shánějí vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Oba přípravky, které se prodávají, z lékárnických pultů zmizely - došly.
Přitom právě na začátku jara je o očkování největší zájem, začíná totiž období, kdy se lidé více chystají do přírody.
Na trhu jsou v současné době dva výrobky. Jeden - encepur - zmizel z většiny lékárnických pultů už před dvěma týdny, druhý - FSME - došel nyní.
"Dnes jsme prodali poslední očkovací látku FSME pro dospělé. Co se týče encepuru, ten nemáme už několik týdnů," popisuje Jitka Lenzová, laborantka z děčínské lékárny Damona. Stejnou odpověď dala MF DNES i další desítka jejích kolegů. Buď už vakcínu vyprodali, nebo jim zbývá jen několik posledních kusů.
Obě látky jsou na recept, a v lékárnách tak vzniká seznam těch, kteří si vakcínu objednali a čekají na její dovoz. Sehnat se dají jen tam, kde si majitelé lékáren udělali zásobu – jako třeba v litoměřické lékárně U Kina. "Na očkovací látky se více specializujeme. Denně k nám pro ně chodí kolem deseti až patnácti lidí," říká Jana Srncová.

Nová dodávka bude dražší
Přitom klíšťová encefalitida je nejzákeřnější nemocí, kterou klíšťata přenášejí. Velmi obtížně se léčí a spolehlivou ochranou je právě očkování. V loňském roce se podle údajů Státního zdravotnického ústavu nakazilo 1027 Čechů.
"Jen u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 65 lidí, jeden muž kvůli komplikacím zemřel," popsal situaci na severu Čech Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.
Vakcíny se na trhu opět objeví v polovině příštího týdne, to ale budou dražší. "Výpadek nastal především kvůli vysoké poptávce. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Navíc tady se dosud tato látka prodávala za nejnižší cenu v Evropě. Abychom ji vůbec dostali na český trh, musíme zvýšit částku, za niž ji od výrobce nakupujeme." vysvětluje Eva Tomková z firmy Baxter, která vakcínu FSME dováží.
Na českém trhu tak cena látky, která v současné době stojí kolem 350 korun, přesáhne čtyři stokoruny.

Co všechno mohou způsobit klíšťata

Mezi velká letní nebezpečí patří infekce, které přenášejí klíšťata: klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Ta druhá je častější, avšak očkovat se dá pouze proti té první. Už neplatí, že očkování je možné pouze v zimě.

V LÉTĚ POZOR NA HMYZ A HADY

Není ale dobré očkovat v době, kdy člověku hrozí setkání s infikovaným klíštětem. "Je možné nechat očkovat i děti, smysl to má tehdy, pokud jezdí do ohrožených oblastí," říká lékařka Jitka Škovránková z ambulance očkování v pražské motolské nemocnici.
U dětí totiž na rozdíl od dospělých probíhá onemocnění vesměs jen velmi lehce, mívá podobu bolestí hlavy. Naopak pro dospělého může znamenat klíšťová encefalitida dlouhodobé vyřazení z běžného provozu a někdy doživotní následky.

Je na každém, aby očkování proti encefalitidě zvážil - ročně jí v zemi onemocní zhruba šest stovek lidí - loni 507 a dva z nakažených (patnáctiletý chlapec a šedesátiletý muž) zemřeli. Na druhou stranu nakaženo bývá pouze jedno procento členovců a jen ve skutečně rizikových oblastech je číslo o málo vyšší a dosahuje čtyř až pěti procent.

Lymskou boreliózou podle údajů Státního zdravotního ústavu loni onemocnělo 3243 lidí. Nevýhodou této choroby je, že její příznaky - s výjimkou červené skvrny s bílým středem - bývají často nenápadné. Neléčená borelióza přitom fatálně postihuje centrální nervový systém.

Pozor na příznaky!

Poznáte nemoci, které přenášejí klíšťata? Klíšťová encefalidita o sobě může zprvu dávat vědět příznaky, které připomínají mírnou chřipku - bolesti hlavy, malátnost a bolesti kloubů. Matoucí je, že příznaky nejsou závažné a po pár dnech samy ustoupí. Pak se vracejí znovu a v plné síle, mívají podobu prudké horečky, bolestí hlavy, nemocnému vadí i světlo, trápí ho třasavka, ba i zvracení.

Léčba přímo na encefalitidu neexistuje, lze jen mírnit příznaky, které jsou důsledkem dráždění mozkových plen. Někdy může nemocný trpět bolestmi hlavy nebo částečnou obrnou i po vyléčení akutní fáze.

Lymská borelióza o sobě dává vědět zmíněnou skvrnou, v akutní fázi se léčí antibiotiky. Pokud se neobjeví či jí člověk nevěnuje dostatečnou pozornost, nemoc může být dlouho v klidu a nakonec dospět do chronické fáze, pro niž je mimo jiné typická dlouhotrvající chronická únava. Borelie se v těle množí a postižený člověk může kvůli nim trpět neurologickými, kloubními, srdečními nebo kožními potížemi.

Odstranění klíštěte by mělo proběhnout co nejdříve, není však nutné panikařit a odstraňovat je třeba hned v lese, protože třeba u boreliózy se předpokládá, že původce nemoci se do krve dostane až 24 po přisátí, poté, co se pomnoží ve střevech klíštěte, odkud přechází do jeho slin a pak teprve do krve napadeného člověka.

Kde všude jsou?
Pozor, lidé často zapomínají, že klíšťata jim nehrozí pouze v tuzemsku, ale rovněž i při cestách do zahraničí. Vyskytují se v podobné míře v celé střední Evropě, proto je dobré mít se na pozoru například v Rakousku či na Slovensku.

O něco méně na ně lze narazit cestou do Chorvatska či Slovinska, byť ve vyloženě přímořských oblastech už nehrozí. Ovšem celá Evropa je v podstatě jedno velké ohnisko nákazy. Infikovaná klíšťata se vyskytují od Francie až k Uralu.

Navíc, encefalitidou se nemusíte nakazit jen přímo od klíšťat, ale její virus se nachází i v nepasterizovaném mléku, zejména ovčím anebo kozím. Na jeho zničení stačí teplota 75 až 80 stupňů Celsia.

Jak odstranit klíště
• lepší než odstraňovat klíště provizorně hned v přírodě je udělat to až po návratu
• používejte gumové rukavice
• zakápněte klíště dezinfekcí a počkejte asi 3-5 minut
• nejlepší je použít kleštičky určené k vytahování klíšťat, můžete však použít i pinzetu
• kývavým pohybem jej vyndejte, místo potřete dezinfekcí

Klíšťová encefalitida letos řádila nejvíc za 10 let
16. října 2006 22:00

Počet případů klíšťové encefalitidy byl letos v Česku nejvyšší za posledních deset let. Státní zdravotní ústav doposud zaznamenal 724 případů, loni ve stejném období to bylo 474 nemocných.
Řekl to vedoucí Národní referenční laboratoře pro analýzu epidemiologických dat Čestmír Beneš.

Beneš uvedl, že k rozšíření klíšťat vedla řada bioklimatických faktorů, především kombinace určité teploty a vlhka.

Nejvyšší nárůst zaznamenali lékaři na Vysočině, kde počet nemocných stoupl téměř třikrát. Ve srovnání s loňským rokem se zvýšil z 34 na 91 případů.

Tyto údaje jsou podle Beneše orientační, protože hlášení se trochu zpožďují a nemocní se nejprve evidují podle místa bydliště. Teprve později se analyzují údaje o tom, kde se nakazili. Člověk je sice často vystaven riziku v místě, kde bydlí, ale mnoho lidí se nakazí na chalupách, na dovolené či na výletě.

Podle Hany Roháčové z kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Bulovka trvá inkubační doba klíšťové encefalitidy jeden až dva týdny a první příznaky onemocnění jsou podobné chřipce.

V případě nákazy se však může u postižených rozvinout zánět mozku, mozkových blan i zánět míchy. Při komplikacích pacientům hrozí nebezpečí poruch životních funkcí či obrny. Beneš uvedl, že letos se přibližně ve dvou třetinách onemocnění jednalo o zánět mozku a mozkomíšních blan, v jedné třetině o zánět mozkomíšních blan a ve 33 případech se lidé nakazili nejzávažnější formou, která postihuje mozek i míchu.



Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.









Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:



Fotogalerie u článku