ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 21.05.2024
Svátek má Monika

Odběr novinek emailem:
Email:His clogging dance festival 2000

24.07.2000 Švestka Štefan 25313
mezinárodní festival ve westernovém městečku Šiklův mlýn
Od pátečního večera, kdy se začali sjíždět první tanečníci, do nedělního odpoledne trval HIS clogging dance festival 2000 v malebném westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem.

Festival se zde konal za účasti skupin ze Slovenska, Německa, Česka, Švédska a Rakouska již poněkolikaté.

Už v pátečním programu nasadil vysokou taneční laťku na večerním country bále soubor Rionceoirí, který vyučoval klasické irské tanečky tancechtivé účastníky festivalu. V amfiteátru westernového městečka se potom představili slovenští tanečníci ze skupin CTS Maryland Trenčín a Smoky Mountain Dancers Košice, kteří předvedli velmi pěkné tance ve stylu country a cloggingu (respektive příbuzných stylech). Zejména CTS Maryland a jejich některé taneční pasáže byly více než vydařené.

Sobotní dopoledne jsme věnovali na propagaci Irského dne a choreografie SIAMSA. Musíme zde napsat, že nápad se, dle vyjádření ostatních, zdařil a dokladem toho již je z celkového počtu 16 čtveřic 11 přihlášených.

Vedle tradičního programu westernového městečka, které zahrnuje představení života na Divokém západě a jejich kladné i záporné hrdiny, různé dovednosti s bičem, lasy, koňmi, kolty atd., byla v sobotním popoledni viděna soutěž v country a cloggingových choreografiích. Dodatečně byly cloggingové choreografie obohaceny o line dance. Rozhodování celé soutěže patřilo samotným divákům, kteří zaplnili téměř celý amfiteátr. V country tancích vystoupily skupiny CTS Maryland Trenčín, Louisiana Písek, Caramella Praha, Smoky Mountain Dancers, místní recesistická taneční skupina Mentolka, Vítr z hor Ostrava, TCS Ryengle Pardubice, Crash Dance Praha, Rinceoirí Praha, Swedish Star Švédsko, a další dvě zahraniční skupiny z Rakouska a Německa (omlouváme se, že neznáme jejich přesný název).

V nabitém odpoledni ještě "startovala" kategorie clogging posílená o line dance. Zde vystoupily skupiny Kaskáda Praha, Caramella, Black and White Hodonín, Crash Dance, Swedish Star, již zmíněné zahraniční skupiny z Německa a Rakouska, CTS Maryland.

Velmi slušně zaplněný amfiteátr viděl velmi kvalitní choreografie, které by byly ozdobou kterékoliv show. Viděno našima očima by pomyslný titul Ocenění za inovaci odvezlo taneční duo ze Swedish Star, které zvolilo moderní muziku na kterou tancovalo line dance. Cenu Sympatie by pak suverénně získala mladičká Martina Trnková z Black and White, která svým bezprostředním vystupováním na parketé otevřela srdce všem divákům. Ocenění za zpracování by získala Tereza Bachová se skupinou Kaskáda. Populární irský step dovedla v této republice v současné chvíli nejdál a tak ji cena určitě sluší. Uznání za univerzálnost by získala skupina CTS Maryland Trenčín, která dokázala, že ani country ani clogging jí nejsou cizí a jen díky menší podpoře diváků se nedostala aspoň v jedné kategorie do večerní show. Cenu za odvahu bezesporu patří skupině Vítr z hor, která se zřejmě poprvé představila na velké akci a řekla si tím o své místo v country tancování. Ocenění za nejlepšího cholera by hravě získal Henry se svou "bandou" Mentolky, která diváky rozesmála od ucha k uchu svým osobitým stylem zpracování tance ve stylu line dance.

Na večerní show se tedy hlasováním diváků (díky zvláštní zkušenosti pracovníků z westernového městečka dostávali diváci za svůj hlas sladkou odměnu) v kategorii clogging dostala taneční skupina Black and White Hodonín s cloggingovým kankánem, který tancovali v upraveném oblečení nejen slečny, ale i dva pánové. V kategorii country zvítězila TCS Ryengle se svým novým tancem Mountain Dance a nakonec za line dance byl vybrán zástupce Crash Dance se svým vystoupením.

Skvělá atmosféra noční show v plném amfiteátru byla podpořena pyrotechnickými a světelnými efekty. Dokonalost zážitku byla vedle nádherných pohárů a cen od sponzorů největší odměnou vítězných celků.

Atmosféra vygradovala po vystoupení skupiny Caramella Praha, která jako jediná skupina v Česku zvládne ukázat westernový muzikál. Závěrečná "děkovačka" tanečníků společně s Jeffem Vašákem a Liborem Šiklem byla tou nejlepší tečkou za tímto festivalem. Náročný víkend - mnohdy se totiž nekončilo oficiálním programem, protože bary a herny a saloon místního westernového městečka nezavíraly jak jsme normálně zvyklí, takže bych zde mohl napsat, že mnoho tanečníků si celý víkend prodloužilo o dobu, kdy normální lidé spí. Důvodů však nebyl alkohol, ale mnoho dojmů z celého festivalu, které bylo nutno náležitě probrat a taktéž se určitě domluvily i jiné zajímavé věci. Vše se ukáže dobou, protože každý dobrý nápad potřebuje dobu na vyklíčení.

Již teď jsme zvědaví, co přinese Jeff s Liborem Šiklem v dalším ročníku. Král se jménem HIS clogging festival 2000 je mrtev, ať žije král !!!Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku