ikona Google Plus ikona Facebook ikona Youtube ikona InstagramJmeniny
Dnes je 22.05.2024
Svátek má Emil

Odběr novinek emailem:
Email:Den Svatého Patrika

13.03.2007 Tilšerová Eva 19900
Zelený svátek slaví už i Češi!
17. března si Irové žijící po celém světě připomínají svého patrona Sv. Patrika, který na smaragdový ostrov přinesl křesťanství. K oslavám se ale stále častěji připojují i další nadšeni razící heslo „Irem na jeden den“. V městech po celém Irsku a dokonce i ve Spojených Státech se pořádají přehlídky plné hudby, tanců (Největší se koná v Dublinu) a samozřejmě alkoholu. Možná právě alkohol je tím pravým důvodem, proč se tisíce lidí po celém světě připojují k oslavám tradičního irského svátku. Jak říkají Irové, na Svatého Patrika by měl každý „utopit svůj trojlístek“, což znamená se pořádně opít. Mnoho Irů byste našli vysedávat v zapadlé hospůdce s pintou tmavého moku a nebo sklenkou dobré whisky v ruce. Dnes už i spousta Čechů přišla na chuť černému pivu Guinness, jehož tradice sahá až do 17. století. Proto neváhejte, vyražte do víru oslav a zkuste být aspoň na sobotní večer Irem.

Koktejl Irská mlha
* 1 hrnek mléka
* 4 žloutky
* 4 bílky
* 4 lžíce pískového cukru
* 6 lžiček želatiny
* 1/4 hrnku vroucí vody
* 1/3 hrnku likéru
* 1/2 hrnku smetany ke šlehání


Mléko přivedeme k varu a zašleháme ho do žloutků se 2 lžícemi cukru. Směs zahříváme na mírném ohni asi 5 minut. Ve vroucí vodě rozpustíme želatinu, přidáme k horkému mléku a dobře rozmícháme. Vmícháme likér a dáme do lednice, kde krém začne po 40 minutách houstnout. Z bílků ušleháme sníh, přidáme zbývající cukr a šleháme, až se cukr rozpustí. Do houstnoucího krému vmícháme sníh spolu s ušlehanou smetanou. Dáme do osmi pohárů a v lednici necháme ztuhnout. Podáváme ozdobené šlehačkou.

A jak oslavíte Svatého Patrika Vy?Komentáře u článku : tento článek je zatím bez komentáře. Změnit to můžete odkazem níže.

Copyright 2013-2018 Kulturní spolek Ryengle, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo:Fotogalerie u článku